marți, 14 mai 2013

Proiect didactic "Şoricelul cel prostuţ" - povestirea educatoarei



PROIECT DIDACTIC


                                                                                               Propunător: Grigoraşi Lavinia

DATA: 30.11.2012
GRUPA: mijlocie
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Limbă și Comunicare
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului
TEMA ACTIVITĂȚII: Audierea unui text epic; valorificarea mesajului educativ
SUBIECTUL ACTIVITĂȚII: „ Şoricelul cel prostuţ” de S.Marşak
MIJLOC DE REALIZARE: povestirea educatoarei
TIPUL ACTIVITĂȚII: predare-învățare
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Familiarizarea preșcolarilor cu textul epic, exersarea deprinderii de a asculta    
                                              cu atenție expunerea educatoarei și de a preciza apoi conținutul de idei cu
                                              ajutorul suportului intuitiv;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
                                          O1 – să aculte cu atenție expunerea educatoarei pentru a reține personajele, 
                                                   cadrul în care se desfașoară acțiunea, succesiunea evenimentelor;
                                          O2 – să redea cu ajutorul suportului intuitiv conținutul de idei al poveștii,
                                                   folosind o exprimare clară, corectă, coerentă;
                                          O3 – să reproducă sunetele specifice fiecărui personaj al povestii;
                                          O4 – să alcătuiască propoziţii simple despre personajul din poveste.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
a)      metode si procedee: conversația, explicația, narațiunea, elemente de problematizare, învațarea prin descoperire; jocul.
b)      material didactic: set de planse reprezentand momentele subiectului, stimulente;
c)      material bibliografic:
·         Antonovici, Ş., Mitu, F, Metodica activitãţilor de educare a limbajului, Ediţia a-2-a revizuitã, Editura Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005;
·         Dumitrana, M., Educarea limbajului în învãţãmântul preşcolar, Editura Compania, Bucureşti, 1999;
·         Hobjilã, A., Elemente de didacticã a activitãţilor de educare a limbajului (etapa preşcolaritãţii), Institutul European, Iaşi, 2008;         
d)     forme de organizare: frontal, individual;
e)      durata activitatii: 20- 25 min.
ORGANIZAREA ACTIVITĂȚII:
-          Se va aerisi sala de grupa;
-          Se va pregăti suportul cu planșele reprezentând conținutul de idei al povestirii;
-          Se vor aranja scaunelele in forma unui semicerc pentru a asigura o buna vizibilitate asupra materialului intuitiv;
-          Se va asigura intrarea organizata a copiilor in sala de grupa si ocuparea locurilor pe scaunele.

Nr.
Crt
SECVENŢELE ACTIVITĂŢII
OB.
OP.
CONȚINUT INSTRUCTIV-EDUCATIV
STRATEGIA                                                    DIDACTICĂ
    EVALUA-RE
METODE ȘI PROCEDEE
MAT.DID.
FORME DE ORG.
TIMP


  1.

INTRODUCE- REA ÎN ACTIVITATE

Se va face prin tranziția “Şoricelul Dominic”– intonare cântec.
Copii vor intona cântecul și vor executa mișcările sugerate de textul cântecului.



- jocul





3
- evaluarea deprinderii de a intona un cantec în colectiv
  


2.



ANUNTAREA TEMEI SI PRECIZAREA OBIECTIVE-LOR

Povestea pe care va voi spune-o astazi ne prezintă ce s-a întamplat cu şoricelul nostru care era tare mofturos.
Povestea se numește „Şoricelul cel prostuţ” și e scrisă de S.Marşak
-          Voi cunoașteți și alte povești în care printre personaje se aflau şoricei?
-          Cum se numeau ele?
Se vor preciza cateva sarcini pentru copii: sa asculte cu atenție pentru a afla unde și când se petrece actiunea, care este personajul principal, intamplarile prin care trece el, pentru ca în final să-și exprime părerea în legatură cu acesta.




- explicația


-conversația








frontal






3
- verificarea deprinderii de a asculta explicatia educatoarei;
- verificarea capacității de a face corelații cu teme ase-mănătoare din poveș-tile cunos-cute
  





 3.




DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII

-- Nararea poveștii de către educatoare






O1
Voi expune povestirea cât mai sugestiv,  respectând: intonaţia, pauzele, ritmul vorbirii, modificãrile vocii în funcţie de personajul ce vorbeşte ori situaţia prezentatã, în succesiunea logică a faptelor și după următorul plan de idei:
  1. Prezentarea locului în care trăia şoricelul şi mama sa;
  2. Nemulţumirea şoricelului faţă de glasul mamei;
  3. Încercările mai multor animale de a-l adormi pe şoricel;
  4. Încântarea şoricelului de vocea mieroasă a pisicii;
  5. Spaima mamei şoricioaice la dispariţia şoricelului;



- naratiunea


- explicatia




Planșe sugestive pentru momentele subiectului







frontal





7’


- verificarea capacitatii de a urmari cu atentie naratiunea educatoarei
concomitent cu observarea suportului intuitiv
  







 4.




















 


5.







OBȚINEREA PERFORMANȚEI -

Fixarea conținutului de idei

















ASIGURAREA RETENȚIEI ȘI TRANSFERULUI
– Valorificarea mesajului educativ









O2
O3
O4






















O3
O4
Voi verifica modul de intelegere a continutului, folosind materialul intuitiv, stabilind cu ajutorul copiilor, episoadele povestirii în succesiunea lor logică.
Voi valorifica mesajul etic si moral prin comentarea faptelor personajelor:
-V-a plăcut povestea?
Aş vrea să văd cât aţi fost de atenţi.
-Despre cine este vorba în poveste?
-Cum era  şoricelul?
-De ce era şoricelul prostuţ?
-Cine era şoricioaica bătrână?
-La cine a alergat mai întâi şoricioaica să cheme să fie dădaca şoricelului?
-I-a plăcut şoricelului cum i-a cântat raţa?
-Ce a făcut mama şoricelului văzând că şoricelului nu ia plăcut  cum cânta  raţa?
Pe cine?
-I-a plăcut şoricelului cum cântă broscuţa?
-Cine a venit apoi s-i cânte şoricelului?
-Cum a cântat purcica?
-După purcică, cine a venit să legene şoricelul?
-I-a plăcut şoricelului vocea iepei?
-Pe cine a mai chemat mama şoricelului să vină, să-i legene copilaşul?
-Auzea şoricelul cum cânta ştiuca?
-De ce?
-Cine a fost ultima dădacă a şoricelului?
-Cum a fost vocea pisicăi?
-A adormit şoricelul în timp ce-i cânta pisica?
-Cum s-a terminat povestea?
Se va purta apoi o scurtă conversație cu privire la mesajul educativ al povestirii:
-Ce credeţi că s-a întâmplat cu şoricelul cel prostuţ?
-Credeţi că a făcut bine şoricelul că a fost aşa de mofturos şi nu s-a mulţumit de felul cum i-a cântat mama lui?
-Ce l-a costat pe şoricel nemulţumirea?
-Deci trebuie să fim mulţumitori pentru părinţii noştrii.





-conversația





- elemente de problemati-zare

-explicația

- învățarea prin descoperire







-conversația (euristică)

- învățarea prin descoperire

- elemente de problemati-zare












frontal

individu-al

















frontal

individu-al













15


















5

- verificarea capacității de a reține momentele importante ale povestirii

-capacității de a analiza faptele și comportamentele personajelor

- evaluarea capacității de exprimare corectă și coerentă  în propoziții clar formulate





-valorifica-rea gradului de înțelegere a mesajului educativ al povestirii
  


 6.


INCHEIEREA ACTIVITATII


a)      fixarea temei : Ce poveste ati ascultat astazi? ( solicitarea unui alt titlu pentru povestea audiata)
b)      se vor face aprecieri individuale si colective cu privire la participarea la activitate.



-conversația
Stimu-lente
frontal

individu-al


1



 


Niciun comentariu: